V rámci svého mandátu v Parlamentním shromáždění Rady Evropy jsem se vydal na zasedání Committee on Equality and Non-Discrimination do zamrzlé, větrné Kodaně. Uvítání v dánském parlamentu však bylo vřelé a pracovní atmosféra velmi konstruktivní a přátelská.
První den se projednávaly návrhy reportů našeho výboru a kolegové nás informovali o výstupech z mezinárodních konferencí, kterých se účastnili. Za vypíchnutí stojí především report, který si klade za cíl zvýšit rozmanitost v politice, respektive odbourat bariéry diskriminující různé menšiny, a nastínit doporučení pro členské státy. Jelikož v Poslanecké sněmovně začínáme zavádět postupy, které jsme zkoušeli v rámci strany a osvědčily se, rozhodl jsem se tyto best practices sdílet. Maximální otevřenost, využívání moderních technologií, vstřícnost k různým potřebám a sběr zpětné vazby od „koncových uživatelů“ – to všechno umožňuje lepší zapojení občanů do politiky včetně kandidatury a výkonu politické funkce, a tudíž může zvýšit i rozmanitost v politice.
Druhý den se konala konference zaměřená na práva LGBTI menšiny. Hodnotil se vývoj v posledních letech, z kterého vyplývá, že se daří rušit diskriminační zákony a praktiky, ale v mnohých státech je toho ještě dost ke zlepšení. V panelové diskusi pak zazněly inspirativní příběhy, jak se v různých zemích daří odstraňovat společenské bariéry, bourat předsudky, dávat všem lidem stejné příležitosti a umožňovat společnosti, aby mohla profitovat ze své rozmanitosti.
Je bezva slyšet na vlastní uši, že nejde jen o fantazie pár zabedněných sluníčkářů ve slonovinové věži, ale že to opravdu funguje v praxi. Menšiny nemusí být diskriminované a většina se kvůli tomu nemusí cítit ohrožená. Byla tu představena spousta případů, kdy jednoduše stoupla celková spokojenost lidí.
Leave a reply