';
side-area-logo

9.října, Štrasburk – V Parlamentním shromáždění Rady Evropy se schylovalo k hlasování roku. (Ne)přímo se týkalo sankcí uvalených na ruskou delegaci. Té byla pozastavena hlasovací práva kvůli okupaci Krymu. Ruská vláda na oplátku přestala platit členské příspěvky a vyhrožuje úplným odchodem z Rady Evropy. Vtip je v tom, že Rusku nikdo neomezil právo se účastnit, mluvit a sdílet informace. Odstoupit ze vzájemného dialogu byl jeho krok.

Účast v debatě byla mimořádná, seznam řečníků nekonečný, emoce pořádně vyhrocené. A jak to dopadlo? Zpravodajka na základě průběhu rozpravy, kde naštěstí dominovala opozice, svůj návrh poslala zpátky na výbor, čímž se hlasování odkládá na neurčito. Kdy bude pokračování, a které straně pauza prospěje, je nejisté…

Dokud bude ovšem ruský režim ignorovat přijaté rezoluce ohledně okupace Krymu, války na východní Ukrajině a porušování základních lidských práv svých vlastních občanů, já budu každopádně proti ustupování Rusku. Rada Evropy by se přistoupením na toto vydírání sama zdiskreditovala a ztratila autoritu tam, kde je jí nejvíce třeba.

Celá řeč:

Madame chair,

thank you for giving me the floor.

 

Dear Parliamentary assembly, ladies and gentleman. Dear friends from all across Europe, especially Ukraine,

I am confused by this draft resolution. The title says Strengthening the decision-making process. But the paragraphs 6.2.1. and 6.2.2. imply a paralyzation of the decision-making process. The first president of Czechoslovakia, Tomáš Garrigue Masaryk, used to say that democracy is a discussion. I believe this. Therefore, let’s open up the debate. I am totally in. Nevertheless, when it comes to decision-making, we need functional mechanisms.

 

Unfortunately, I see this draft resolution as an attempt to limit the ability to challenge a national delegation’s credentials. Of course, the statutory documents of the Parliamentary Assembly are not and should not be rigid. But this resolution seems to be a bypass for the Russian Federation to help it get its voting rights in PACE back, despite the fact that the Russian government keeps ignoring numerous resolutions concerning the annexation of Crimea, the war on eastern Ukraine, human rights violations of its own citizens, destructing civic society both at home and abroad, and so forth.

It should be noted that we don’t diminish the rights of the Russian delegation to participate, debate, share information and propose solutions. Yet, the current sanctions on Russia’s delegation voting rights are the only instruments we have to tell the world that the Parliamentary Assembly of the Council of Europe will not turn a blind eye to injustice.

 

That is why I will vote against this draft resolution as well as the draft recommendation. Please, do not let the PACE be blackmailed by the Russian Federation refusing to pay their membership fees. Do not allow the PACE to discredit itself. A weak Council of Europe will lose its authority and influence in the parts of Europe where it is needed the most.

 

Thank you for your attention.

Doporučit
  • Facebook
  • Twitter
Sdílet
Štítky
Napište komentář